Fakty i Mity

Wiele dolegliwości, z którymi borykamy się na co dzień np.; bóle głowy, migreny, bóle metereopatyczne, są objawami dysfunkcji systemu powięziowego. Lekarz, zlecając badania pacjentowi, nie znajduje odpowiedzi, co do przyczyny dolegliwości. Wszystkie badania są prawidłowe, a pacjent cierpi z powodu silnych, nawracających bóli. Do tej pory nie wiedzieliśmy, że powszechnie występujące bóle w okresie menstruacji czy zespół jelita drażliwego, są objawami nieprawidłowych napięć w układzie powięziowym naszego ciała i najczęściej jest spowodowany dawnymi urazami i operacjami. Przez wiele lat pacjent przyjmuje różne leki czasowo uśmierzające ból. Obecnie, wraz z rozwojem wiedzy na temat systemu powięziowego człowieka, coraz częściej potrafimy skutecznie likwidować te dolegliwości. Ważne jest tylko, żeby lekarz najpierw wykluczył istnienie ich poważnej przyczyny.

bole glowy rehabilitacja Migreny i bóle głowy – często związane z urazami głowy lub kończyn, jeszcze z okresu dzieciństwa. Zbliznowacenia w określonych miejscach systemu powięziowego dają różnego typu bóle głowy, zatok lub są przyczyną szumów usznych.
skurcze i bole miesni przyczyny Skurcze mięśni w kończynach i Zespół niespokojnych nóg (RLS) – nie zawsze są, jak wielu uważa, objawem niedoboru elektrolitów, bo nic nie tłumaczy, dlaczego tylko w kończynach ich brakuje. Jeżeli w okolicy stopy, stawu skokowego lub kolana, w przeszłości był większy uraz, to po latach miejsce takie jest źródłem powstawania kolejnych problemów w ciele, a jednym z nich są nocne skurcze łydek i „zespół niespokojnych nóg”. Aby wykluczyć faktyczne niedobory, należy wykonać badanie poziomu elektrolitów w surowicy krwi. Ono rozstrzyga przyczynę problemu.
czy bieganie szkodzi stawom Czy bieganie szkodzi? – często w naszej praktyce spotykamy pacjentów, którzy dowiedzieli się, że z powodu bólu np. kolana, który wystąpił w trakcie lub po bieganiu, muszą zaprzestać biegania, ponieważ to niszczy kolana. Jako fizjoterapeuci, nie zgadzamy się z tym, gdyż kończyny dolne służą do chodzenia i biegania. Gorszym obciążeniem statycznym jest siedzenie po 50 - 70 godzin tygodniowo, niż bieganie 5 godz./tyg. Z naszych wieloletnich obserwacji pacjentów wynika, że  osoby, które się ruszają, mają znacznie mniej dolegliwości. Skąd więc ból w czasie biegania? W czasie aktywności, nasz narząd ruchu poddany jest specyficznym obciążeniom i dopiero wówczas mogą dać o sobie znać dysfunkcje stopy lub kolan. Należy zlokalizować i usprawnić miejsca w układzie powięziowo – więzadłowym, co umożliwi bezbolesną aktywność.
leczenie nietrzymania moczu Nietrzymanie moczu – pęcherz moczowy, podobnie jak inne narządy wewnętrzne, ma swoją motorykę i cały skomplikowany mechanizm, który warunkuje oddawanie moczu. Sprowadzenie leczenia do wzmocnienia zwieraczy jest dużym uproszczeniem i nie daje zadawalających efektów. Dopiero szersza analiza problemu i zmniejszenie naprężeń  w miednicy mniejszej, zwiększa podatność pęcherza na stopniowo wzrastającą ilość moczu. Jest to kluczowe zjawisko dla prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego. Poprawa elastyczności pęcherza jest w stanie przywrócić prawidłowe działanie całego mechanizmu oddawania moczu. 
bolesna miesiaczka leczenie

Bolesne miesiączka i owulacja – obok nietrzymania moczu są częstym objawem zwiększonych naprężeń tkanki łącznej w narządach miednicy małej. Macica w okresie menstruacji intensywnie się kurczy, żeby pozbyć się niepotrzebnej błony śluzowej. Jeżeli układ więzadłowy narządu jest wolny od restrykcji, wówczas cały proces przebiega bez większych dolegliwości. Do tej pory nie wiedzieliśmy, że zrosty powięzi po dawnych urazach mogą być przyczyną tej bolesnej przypadłości.

meteopatia leczenie Meteopatia – jest to stan odczuwania różnych dolegliwości związanych ze zmianami pogody. Zgodnie z najnowszą wiedzą, system powięziowy człowieka pełni ważną rolę koordynującą, nie tylko w narządzie ruchu, ale również pracy narządów wewnętrznych. Jego stan wpływa istotnie na utrzymanie szeroko rozumianej homeostazy (równowagi fizyko - chemiczno - biologicznej). Zbliznowacenia powięzi w miejscach danych urazów i operacji wpływają na zmniejszenie elastyczności całego systemu, i co za tym idzie, spowolnienie adaptacji naszego organizmu do zmieniających się warunków atmosferycznych. Odczuwamy to w formie różnych dolegliwości.