
Czym jest blizna?
Blizna tworzy się w miejscu w którym doszło do uszkodzenia głębokich partii skóry. Pozostaje najczęściej po operacjach, głębokich ranach i prawie zawsze po oparzeniach. Aby zastąpić uszkodzone tkanki ciało wytwarza tkankę łączną włóknistą która scala ciało. Nie ma ona jednak takich samych właściwości co tkanki zdrowej skóry. Nie posiada mieszków włosowych, gruczołów łojowych, potowych ani komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry. Ponadto jest znacznie sztywniejsza i potrafi w znacznym stopniu upośledzać funkcję sąsiednich struktur tj. mięśnie czy stawy. Z tego powodu bardzo ważne jest aby bliznę otoczyć szczególną opieką.
Co INDIBA może dla Ciebie zrobić?
INDIBA działa na ciało człowieka w sposób bardzo szeroki i zróżnicowany co pozwala wykorzystać ją właściwie na każdym etapie leczenia blizny
Świeża blizna – odstawą działania INDIBY jest przyspieszenie naturalnej regeneracji ciała już z poziomu komórkowego. Dzięki temu możemy skutecznie pracować nawet na etapie rany. Blizna, która powstanie w miejscu takiej rany prowadzonej od początku z pomocą INDIBY jest znacznie mniejsza, płytsza i bardziej elastyczna.
Jak to działa? – INDIBA powoduje przyspieszenie metabolizmu komórkowego, dotlenia tkanki i przyspiesza odbieranie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Z pomocą INDIBY regenerację uszkodzonych tkanek można 2-3 krotnie skrócić. W przypadku blizny ma to szczególne znaczenie. Im szybciej rana się zagoi tym zdrowsza i mniej widoczna blizna. W przypadku blizny świeżej ale w pełni wygojonej, INDIBA przyspiesza pojawianie się nowych naczyń krwionośnych a także syntezę kolagenu. Taka blizna znacznie szybciej jaśnieje i nie ma tak silnej tendencji do przerastania co pozwala w przyszłości uniknąć bolesnych mobilizacji blizny.
Stara, zwłókniała blizna – w takim wypadku pracujemy w celu przebudowania blizny w taki sposób aby „rozluźnić” jej zbitą strukturę. W tym celu wykorzystywane są wysokie moce wraz z pracą manualną terapeuty.
Jak to działa? – W tej strategii korzystamy z podwójnego działania: maszyny i człowieka. Za pomocą INDIBY przegrzewamy tkanki, co wspomaga przebudowę zwłóknień. Oprócz tego, zdrowe tkanki dookoła blizny stają się znacznie bardziej elastyczne, co pozwala terapeucie na bardzo precyzyjną pracę manualną z chorą tkanką w celu jej mobilizacji.
Strategia pracy
Dokładna strategia dotycząca ilości i częstotliwości zabiegów ustalany jest indywidualnie w trakcie pierwszej terapii. Poniżej podano program orientacyjnych.
- Rana – ok. 5 zabiegów; 2-3 razy w tygodniu (30 min. Zabiegu)
- Świeża blizna – 5-10 zabiegów; 1-2 razy w tygodniu (30 min. Zabiegu)
- Stara blizna - >10 zabiegów; 1 raz w tygodniu (30 min. Zabiegu)